Suplementacja magnezu

Nocne skurcze łydek, trudności z koncentracją czy uczucie osłabienia i zmęczenia to bardzo często objawy niedoboru magnezu. Nie bez przyczyny jego brak jest tak mocno odczuwalny. Odpowiada on za prawidłowe przeprowadzanie blisko 300 procesów biochemicznych. Magnez znajduje się w codziennej diecie np.: w kaszy gryczanej, kakao, warzywach strączkowych czy orzechach. Mimo iż magnez w naturalnie występującej postaci jest najlepiej przyswajalny przez organizm, to jednak często konieczne jest dodatkowe suplementowanie magnezem.

Dlaczego konieczna jest suplementacja magnezu?

Mimo że pierwiastek ten występuje w bardzo wielu produktach, to również łatwo go utracić. Przewlekły stres, praca umysłowa, ale też ciężka fizyczna praca, ale też intensywne treningi, mogą spowodować jego niedobór. Również kobiety w ciąży i w okresie przekwitania są dodatkowo narażone na utratę tego cennego pierwiastka. Wszystko to sprawia, że coraz częściej konieczna jest suplementacja magnezu.

Jak wybrać najlepszy magnez?

Wśród preparatów dostępnych na rynku można znaleźć preparaty z dawką od 60 g do nawet 320 g w jednej tabletce. Preparaty te często wzbogacone są o witaminy m.in.: B6 i inne witaminy z grupy B. Warto pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar magnezu może przyczynić się do wielu dolegliwości. Aby zaspokoić średnie dzienne zapotrzebowanie na najlepszy magnez, należy przyswoić go w dawce 320 g dla kobiet lub 420 g dla mężczyzn. Częściowo taka ilość zostaje dostarczona w diecie, dlatego wybór najlepszego magnezu do  suplementacji powinien być uzgodniony bezpośrednio z lekarzem po zapoznaniu się z wynikami badań.