na oparzenia

Co robić po oparzeniu i jakie środki najlepiej sprawdzają się w leczeniu?

 

Jeśli znajdziesz się w pobliżu kogoś, kto uległ poparzeniu, musisz dokładnie wiedzieć, jak leczyć oparzenia, w przeciwnym razie swoim postępowaniem wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.

Pierwsze kroki w celu neutralizacji oparzeń termicznych

  • Odsunąć się jak najdalej od źródła ciepła;
  • Jeżeli odzież lub sprzęt tlą się, natychmiast się ich pozbądź. Jeśli ubrania przylegają do skóry, należy je odciąć lub ostrożnie zdjąć;
  • Jeśli jesteś ranny, użyj suchego lodu lub zimnej wody;
  • Nałóż na zranione miejsce maść na oparzenia;

W przypadku poważnych obrażeń należy wezwać pogotowie ratunkowe.na oparzenia

Neutralizowanie oparzeń chemicznych

  • Spłukać silnym strumieniem wody. Nigdy nie używaj oleju na ranę.
  • Jeśli oparzenia zostały spowodowane wapnem palonym lub kwasem siarkowym, ranę należy przetrzeć suchą ściereczką, nie używać wody;
  • Nałożyć sterylny opatrunek antyseptyczny.

Zdarzają się sytuacje, w których ludzie doznają poważnych oparzeń. Leczenie ich poza szpitalem wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności. Jeśli dana osoba nie posiada tych umiejętności, lepiej natychmiast udać się do lekarza.

Leczenie po oparzeniach

Jeśli wiesz, jak leczyć powierzchowne rany, możesz to zrobić samodzielnie.

W przypadku problemów kuchennych dobrze sprawdza się maść na oparzenia, żel na oparzenia, lub krem na oparzenia (https://www.aptekagalen.pl/oparzenia/). Oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia wymagają leczenia szpitalnego. Należy je przeprowadzać w szpitalu pod nadzorem. Terapeuta zaleci, czym leczyć oparzenie lub jak leczyć oparzenie z pęcherzami.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn po oparzeniach?

Blizny po oparzeniach pojawiają się w zależności od budowy ciała ofiary oparzenia. W każdym razie można im zapobiegać, stosując żele i maści zapobiegające powstawaniu blizn, a także specjalne silikonowe osłony na rany i kremy nawilżające.